Konferencja dla rodziców, nauczycieli, opiekunów i wychowawców odbędzie się 18 maja w Domu Kultury Śnieżka w Dębicy. Wydarzenie poświęcone będzie różnego rodzaju uzależnieniom, z którymi boryka się współczesna rodzina.
Celem konferencji jest próba wskazania obszarów będących zagrożeniem dla współczesnej rodziny oraz podjęcie dyskusji nad problematyką uzależnień.
Uczestnicy konferencji będą mogli wysłuchać wykładów m.in. o wpływie poczucia własnej wartości młodych ludzi na ich kondycję psychiczną; o sile dobrych i autentycznych relacji jako czynnika chroniącego dzieci i młodzież oraz jak relacje w rodzinie i w szkole wpływają na nasze dzieci i o co warto zadbać, by wychowywać je na silne i świadome osoby.
– Dziś rodzice mierzą się z wieloma wyzwaniami i trudnościami, a współczesne rodziny borykają się z nowymi formami uzależnień. Chcąc wspierać rodziców i wychowawców, zaprosiliśmy ekspertów, którzy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Mamy nadzieję, że nasza propozycja będzie także platformą dyskusji i inspiracji do szukania rozwiązań na rzecz odpowiedzialnego wychowywania – zaznacza Maciej Małozięć, zastępca burmistrza Dębicy.
Konferencja rozpocznie się o godz. 17:00. Uczestnicy wysłuchają trzech prelekcji, które poprzedzi podsumowanie przedpołudniowych warsztatów dla uczniów szkół podstawowych.
- „Uwikłani w Sieci. Dlaczego dzieci i nastolatki kochają smartfony” – Agnieszka Szymańska, psycholog, Dyrektor ds. Kapitału Ludzkiego Fundacji „Auxilium”.
- „Kultura jako budowanie społeczności. Rola lokalnych instytucji kultury we wspieraniu rodzin” – Michał Rydzewski, Zastępca Dyrektora Narodowego Centrum Kultury.
- „Małe/wielkie kroki, czyli co my dorośli możemy czynić każdego dnia, aby wspierać zdrowie psychiczne młodych ludzi i zapobiegać uzależnieniom” – Anna Cmokowicz, psycholog, pedagog, trenerka Fundacji Familylab Polska i właścicielka marki Rodzina sobie radzi.
Po wykładach będzie okazja do dyskusji i wymiany poglądów.
Organizatorami przedsięwzięcia są: Miasto Dębica, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Narodowe Centrum Kultury, Fundacja Auxilium, Miejski Ośrodek Kultury, Zgromadzenie Sióstr Służebniczek BDNP oraz Stowarzyszenie Dobroć im. Edmunda Bojanowskiego. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.