• Logo Unii Europejskiej Serwis informacyjny Miasta Dębica

    Ofiarom stanu wojennego

    13 grudnia 2020
    Loading...

    W południe 13 grudnia br., na Placu Solidarności w Dębicy, złożone zostały wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze pamięci w hołdzie ofiarom stanu wojennego oraz bohaterom opozycji antykomunistycznej w 39. rocznicę rozpoczęcia przez reżim komunistyczny w Polsce wojny z narodem. Dzisiaj przypada Narodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Stanu Wojennego.

    Ofiarom stanu wojennego
    Ofiarom stanu wojennego
    Ofiarom stanu wojennego
    Ofiarom stanu wojennego
    Ofiarom stanu wojennego

    Jak co roku, uczestnicy uroczystości zebrali się pod Krzyżem Solidarności, aby oddać hołd ofiarom wydarzeń z grudnia 1981 r. Modlitwie przewodniczył kapelan Solidarności ks. prałat Józef Dobosz, emerytowany proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Dębicy. Następnie delegacje władz samorządowych miasta Dębicy i powiatu dębickiego złożyły wiązanki kwiatów, a działacze Solidarności zapalili znicze pamięci. Miasto Dębica reprezentował wiceburmistrz Maciej Małozięć oraz radni Rady Miejskiej.

    Ks. Józef Dobosz oraz Waldemar Cieśla, kierownik dębickiego oddziału Solidarności zwrócili się z apelem o udział w akcji „Zapalmy Światło Wolności”, polegającej na zapaleniu świec w oknach naszych domów o godz. 19:30 w dniu 13 grudnia w hołdzie ofiarom stanu wojennego.

    Wojna z narodem

    Operacja wprowadzenia stanu wojennego rozpoczęła się w godzinach popołudniowych 12 grudnia 1981 r. Komendanci wojewódzcy Milicji Obywatelskiej i dowódcy okręgów wojskowych otrzymali rozkazy otwarcia zalakowanych kopert z instrukcjami dotyczącymi realizacji akcji wprowadzenia stanu wojennego. Koperty zostały im przekazane jeszcze w marca 1981 r.

    W ramach wprowadzenia stanu wojennego realizowane były dwie akcje „Azalia” (polegająca na zajęciu ośrodków łączności, radia i telewizji) oraz „Jodła” (polegająca na aresztowaniu i internowaniu działaczy „Solidarności” i opozycji antykomunistycznej.

    W przemówieniu wyemitowanym w radio i telewizji rankiem 13 grudnia 1981 r., Wojciech Jaruzelski, poinformował Polaków o wprowadzeniu, na mocy dekretu Rady Państwa, stanu wojennego na obszarze całej Polski, a także o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON).

    Atmosferę grozy potęgował widok czołgów, wojska, milicji na ulicach miasta. Z uwagi na fakt, iż pojęcie „stan wojenny” nie było znane, wiele osób interpretowało jego wprowadzenie jako symbol wybuchu wojny. Wkrótce okazało się, że była to wojna wymierzona przeciwko narodowi.

    Tragiczny bilans stanu wojennego to ponad 100 ofiar śmiertelnych. Do grudnia 1981 r. internowano ok. 10 tys. działaczy opozycyjnych, których umieszczono w 52 obozach odosobnienia. Na Rzeszowszczyźnie miejscami internowania były: Załęże, Arłamów, Uherce Mineralne oraz Nowy Łupków, a w województwie tarnowskim Nowy Wiśnicz.

    Aresztowania, procesy i internowania nie były ostatnimi elementami represji. Tysiące osób zostało pobitych na ulicach polskich miast. Dziesiątki tysięcy skazano na karę grzywny lub karę aresztu na podstawie orzeczeń kolegiów do spraw wykroczeń. Tysiące ludzi zostało zwolnionych z pracy. Około 2 mln działaczy opozycji antykomunistycznej zostało zmuszonych do emigracji.

    „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”

    Z okazji 39. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego zachęcamy do upamiętnienia tragicznych wydarzeń poprzez zapalenie o godz. 19:30, w oknach naszych domów i mieszkań „Świateł Wolności”. Akcja zainicjowana kilka lat temu przez Instytut Pamięci Narodowej nawiązuje do historycznych gestów św. Jana Pawła II oraz Ronalda Regana, Prezydenta Stanów Zjednoczonych, którzy pamiętnego 13 grudnia 1981 roku w ten sposób – w Pałacu Apostolskim oraz w Białym Domu, wyrazili swój sprzeciw wobec polityki władz komunistycznych w Polsce. Również Polacy tym symbolicznym gestem wyrażali swój sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL. Aby dać wyraz solidarności z tysiącami internowanych i ich rodzinami, w oknach stawiano symboliczne świeczki.