Logo Unii Europejskiej Serwis informacyjny Miasta Dębica

Pejzaż dziedziczony

02 lipca 2024
Loading...

W dniach 28-30 czerwca Muzeum Regionalne w Dębicy, Galeria Sztuki MOK w Dębicy oraz Miasto Dębica zaprosiły miłośników sztuki i natury na plener artystyczny „mistrza i ucznia”. Wydarzenie, zatytułowane „Pejzaż dziedziczony”, zgromadziło 32 uczestników, którzy przez trzy dni tworzyli swoje dzieła w malowniczych zakątkach regionu. Artyści, zarówno młodzież, jak i dorośli, mieli okazję czerpać inspiracje z lokalnych krajobrazów oraz dzielić się swoimi doświadczeniami podczas warsztatów i dyskusji.

Wydarzenie rozpoczęło się w piątek warsztatami malarskimi dla młodzieży, prowadzonymi pod hasłem „Jak malować w plenerze”, które poprowadził Ryszard Kucab – kierownik Galerii Sztuki MOK w Dębicy. Tego samego dnia, w ogrodzie Muzeum Regionalnego odbyło się spotkanie z dyskusją pt. „Dziedzictwo w Krajobrazie Ziemi Dębickiej”, podczas którego swoją publikację „Parki i ogrody Ziemi Dębickiej” zaprezentowała dr inż. Sabina Leska. Prelekcję dla zgromadzonych wygłosił Maciej Małozięć, zastępca burmistrza Dębicy, który przedstawił „Wkład Raczyńskich w kreowanie przestrzeni miasta Dębicy”. Spotkanie było też okazją do dyskusji o bogatym dziedzictwie krajobrazu i kultury ziemi dębickiej. Uczestnicy mogli także zwiedzić ekspozycję „Pejzaż Dziedziczony. Krajobraz kulturowy Dębicy w dynamice dziejów”.

W weekend po otwarciu pleneru, 32 uczestników, w tym zarówno młodzież, jak i dorośli, aktywnie uczestniczyli w artystycznych działaniach. W sobotę artyści malowali w rejonie ul. Gajowej, w okolicy Kapliczki Panków, z piękną panoramą na Gumniska, Latoszyn i Dębicę. W niedzielę plener odbył się w malowniczym Parku Łubińskich w Zasowie. Te lokalizacje dostarczyły uczestnikom nie tylko inspiracji, ale również umożliwiły im głębsze zrozumienie i docenienie krajobrazowego dziedzictwa Ziemi Dębickiej.

Wydarzenie odbyło się w ramach projektu Muzeum Regionalnego w Dębicy „Kulturowe DeeNA”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024.