Kończący się 2022 rok obfitował w inwestycje drogowe. Wyremontowany został m.in. pierwszy etap ul. Mościckiego oraz drogi osiedlowe przy ul. Kopernika, Granicznej i Parkowej. Powstało także pięć nowoczesnych przejść dla pieszych. W tym roku ruszyły także duże inwestycje sportowe: remont zabytkowej hali przy ul. Kościuszki, budowa stadionu lekkoatletycznego czy modernizacja stadionu miejskiego przy ul. Parkowej.
PODSUMOWANIE NAJWAŻNIEJSZYCH INWESTYCJI W 2022 ROKU
Ulica Mościckiego
W ostatnim roku ulica ta zmieniła swoje oblicze. Wykonana została nakładka asfaltowa na blisko 700-metrowym odcinku od skrzyżowania z ul. Świętosława do skrzyżowania z ul. Kosynierów Racławickich oraz chodnik. W ramach inwestycji realizowany jest drugi odcinek od ul. Mościckiego w kierunki Domu Dziennego Pobytu oraz fragment drogi na ul. Metalowców. Całe zadanie to koszt 13 mln złotych, w tym 6,3 mln złotych pochodzi z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
To jednak nie ostatnie inwestycje na ul. Metalowców. W ramach dofinansowania z Polskiego Ładu ruszyło także zadanie pn. „Rozwój dębickich terenów inwestycyjnych” za 14 mln złotych. W ramach prac powstanie około 1,5 km drogi, chodnik, ścieżka rowerowa oraz sieć kanalizacyjna i wodociągowa. Inwestycja ma być gotowa w przyszłym roku.
Bezpieczniej na przejściach dla pieszych
W Dębicy w tym roku przebudowano 5 przejść dla pieszych:
– na ulicy Cmentarnej w pobliżu Miejskiego Przedszkola nr 12;
– na ulicy Cmentarnej przy Powiatowym Urzędzie Pracy;
– na ulicy Głowackiego przy poczcie;
– na ulicy Kraszewskiego przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 3;
– na ulicy Piłsudskiego przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 5.
Inwestycje zrealizowano dzięki dotacji z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
Osiedlowe drogi po liftingu
Nową jakość zyskały także osiedlowe ulice: Kopernika, Graniczna, Parkowa, aleja Włodzimierza Skarbek-Borowskiego, Saperów, przy ulicy Rzeszowskiej – boczna ulicy Tuwima, drogi dojazdowe do domów przy ulicy Szkotniej. Wyremontowany został także plac manewrowo-postojowym przy ul. Strażackiej oraz powstał nowy plac postojowy dla dziewięciu samochodów na osiedlu Sobieskiego.
Inwestycje sportowe
Rok 2022 był początkiem dużych inwestycji sportowych. Ruszyła modernizacja zabytkowej hali przy ul. Kościuszki. Zadanie obejmuje m.in. termomodernizację obiektu, remonty sanitariatów i szatni oraz malowanie ścian i sufitów.
Na remont hali sportowej Miasto Dębica zdobyło dwie dotacje. Ponad 2 mln zł popłynęło z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kolejne 1,5 mln złotych pochodzi z ministerialnego programu pn. „Sportowa Polska”.
Przetarg na realizację tego dużego inwestycyjnego przedsięwzięcia wygrała firma Igloobud. Ma ona przebudować halę w 12 miesięcy za ponad 5,3 mln złotych.
W tym roku ruszyła także budowa stadionu lekkoatletycznego. W ramach zadania ma powstać ośmiotorowa bieżnia, skocznie i rzutnie do rzutu oszczepem. Zadanie kosztować będzie blisko 3,9 mln złotych. W tym ponad 1,2 mln złotych miasto zdobyło z programu „Sportowa Polska” Ministerstwa Sportu i Rekreacji.
Modernizacji poddawany jest także stadion przy ul. Parkowej. Inwestycja obejmuje demontaż istniejącej trybuny i budowa nowej o pojemności minimum 2000 miejsc wraz z zapleczem szatniowo-sanitarnym i infrastrukturą towarzyszącą, montaż energooszczędnego oświetlenia i paneli fotowoltaicznych na trybunie, budowa parkingów dla samochodów osobowych i autobusów, a także wiaty rowerowej z montażem paneli fotowoltaicznych. W ramach inwestycji wybudowany zostanie też zbiornik retencyjny, który będzie podpięty do miejskiej kanalizacji deszczowej, a obiekt zostanie podłączony do sieci ciepłowniczej. Na to zadanie miasto zdobyło 4,5 mln złotych z Rządowego Funduszu Polski Ład. Wartość całej inwestycji wynosi blisko 6 milionów złotych.
Przy PKP powstały parkingi dla samochodów i rowerów
Inwestycja zrealizowana była w ramach powstającej Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. Całe zadanie kosztowało blisko 970 tys. złotych.
Przy ul. Słonecznej powstało 130 miejsc postojowych, w tym 6 dla osób niepełnosprawnych oraz 46 stoisk dla rowerów. Wybudowany został także chodnik i umieszczone zostały ławki dla podróżnych. Teren ozdobiły nasadzenia krzewów i niskich drzew.
Projekt dofinansowany jest w 85 proc. ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020.
Ulica Gawrzyłowska
Na tę inwestycję mieszkańcy czekali z niecierpliwością. Rok 2022 był początkiem remontu ulicy Gawrzyłowskiej. W ramach inwestycji wylany zostanie nowy asfalt na blisko półkilometrowym odcinku drogi i przebudowany chodnik z kostki brukowej. Powstanie także parking w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 11. Zadanie kosztować będzie blisko 1,9 mln złotych, w tym około 1,7 mln zł pochodzi z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – edycja trzecia – PGR.
Kolejny etap budowy kanalizacji
Wodociągi Dębickie zakończyły realizację pierwszego etapu budowy kanalizacji sanitarnej na ul. Wilhelma Macha. Zadanie zostało dofinansowane z Funduszu Spójności z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W sumie inwestycja kosztowała blisko 1,2 mln złotych. W ramach prac został wykonany kanał główny, przyłącza do granic działek oraz ponad 30 studni i włazów. Została także położona nowa nawierzchnia asfaltowa na powierzchni 275,56 m2.
Ratusz będzie bardziej dostępny dla osób z niepełnosprawnościami
Dzięki zdobytej dotacji z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych została wykonana przebudowa wejścia głównego do urzędu oraz pomieszczenie dziennika podawczego w celu przystosowania dla osób ze szczególnymi potrzebami. W przyszłym roku z kolei zaplanowano wykonanie na parterze budynku sanitariatów dostosowanych w pełni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ma być także przebudowane dojście do urzędu wraz z miejscami postojowymi. W ramach realizacji projektu, wprowadzone zostaną również oznaczenia fakturowe ułatwiające dostęp do usług osobom niedowidzącym i niewidomym. Zapewniony zostanie także dostęp do informacji o rozkładzie pomieszczeń w budynku (plany tyflograficzne na każdej kondygnacji, oznaczenia w języku Braille’a, piktogramy).
Inwestycje te są możliwe dzięki zdobytemu dofinansowaniu w ramach projektu „Dostępny samorząd – granty” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Miasto na realizację zadania otrzymało 250 tys. złotych.
Dębicka innowacja na zieleniaku
Na zieleniaku stanęły cztery prototypy stołów targowych przeznaczonych dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Każdy z nich ma inne rozwiązania funkcjonalne np. ułatwiające pakowanie zakupów, zabrania wydanej reszty oraz krzesło wysuwane. Dębicka innowacja została sfinansowana z projektu „Inkubator Włączenia Społecznego”.
Miasto Dębica jako jedyny samorząd w Polsce znalazł się w gronie 10 beneficjentów programu realizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie, Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego oraz Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.
W ramach projektu wykonane zostały prototypy czterech stołów targowych. Każdy z nich ma inne ułatwienia dla osób starszych i z niepełnosprawnościami np. uchwyty na kule lub laski inwalidzkie, haczyki do zawieszenia toreb z zakupami, półkę na zakupy, bilownicę na monety czy wysuwane krzesło. Jeśli dębicki projekt się sprawdzi, będzie rekomendowany do upowszechnienia w skali całego kraju.
Kolejne nagrobki odrestaurowane
Jedenaście nagrobków na Cmentarzu Wojskowym zostało poddanych renowacji. Zadanie było możliwe dzięki zdobytej przez miejskich urzędników dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na odrestaurowanie nagrobków na zabytkowym Cmentarzu Wojskowym w Dębicy z MKiDN popłynęło ponad 34 tys. złotych. Prawie 10 tys. złotych do zadania dołożyło Miasto Dębica.
W tym roku dzięki zabiegom władz miasta odbył się remont zbiorowej mogiły dębickich Żydów zamordowanych w lesie na Wolicy i zakopanych w dołach śmierci u stóp Łysej Góry w lipcu 1942 roku. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane na zlecenie i pod merytoryczną opieką Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.
Podpisanie umowy na budowę sali gimnastycznej dla „Ósemki”
Na to zadanie miasto zdobyło z Polskiego Ładu 3,1 mln złotych. Podpisanie umowy na realizację tej inwestycji podpisano końcem 2022 roku, a finał budowy zaplanowano na 2024 rok. Zadanie obejmie budowę hali o wymiarach 12 x 24 m do gry w koszykówkę, piłkę ręczną, piłkę siatkową i tenisa ziemnego wraz z zapleczem socjalno-sanitarnym. Powstaną także trzy sale lekcyjne oraz przewiązka łącząca nowy obiekt z istniejącym budynkiem szkoły.