Logo Unii Europejskiej Serwis informacyjny Miasta Dębica

Podsumowanie Roku 2022 – Kultura

28 grudnia 2022
Loading...

Rocznice, jubileusze, koncerty i wystawy. Lokalne uroczystości i wydarzenia na skalę międzynarodową. Mijający rok obfitował w różnorodne wydarzenia kulturalne zorganizowane przez Miasto Dębica.


KULTURALNE PODSUMOWANIE ROKU 2022

Rok Władysława Strumskiego

W roku 2022 minęła setna rocznica narodzin Władysława Strumskiego. W hołdzie oddanym oficerowi Armii Krajowej, dowódcy oddziału dywersyjnego Komendy Obwodu AK Dębica, pisarzowi i działaczowi społecznemu dębiccy radni zdecydowali o ustanowieniu Roku Władysława Strumskiego. W ramach obchodów odbyły się liczne konkursy, rajdy i prezentacje, a także rekonstrukcja historyczna, wystawa plenerowa, sesja popularno-naukowa, konferencja oraz koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Międzynarodowy Festiwal „Dębickie Korzenie” – Krzysztof Penderecki in memoriam

Blisko 150 artystów z Polski oraz zagranicy, 5 scen, i blisko 50 wykonanych utworów muzyki Krzysztofa Pendereckiego oraz innych światowej sławy mistrzów muzyki poważnej. Podczas siedmiu dni festiwalowych odbyły się kameralne spotkania przy dźwiękach kwartetów smyczkowych, koncerty orkiestr symfonicznych, występy uczniów ZPSM w Dębicy, wykład popularno-naukowy oraz światowa premiera Tryptyku „I nagle On” Norberta Paleja. Pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu „Dębickie Korzenie” uczciła Profesora Pendereckiego w 89. rocznicę jego narodzin.

Jubileuszu 140-lecia obecności Zgromadzenia Sióstr Służebniczek BDNP w Dębicy

Szereg wydarzeń towarzyszyło obchodom rocznicy 140 lat obecności Sióstr Służebniczek w Dębicy i na Podkarpaciu. Z okazji jubileuszu Zgromadzenie Sióstr Służebniczek, przy wsparciu miasta, zorganizowało m.in. wystawę plenerową, koncert Zespołu Muzyki Sakralnej „Lumen”, a także sesję popularno-naukowa i konkursy szkolne.

35 lat działalności dębickiej Galerii Sztuki

Jubileuszową wystawą pn. „Résumé” uczciła 35-lecie swojej działalności Galeria Sztuki działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury w Dębicy. Od czasu jej założenia w 1986 roku w galerii odbyło się ponad 500 wystaw prac artystów z całej Polski oraz różnych stron świata.

Ogólnopolski Konkurs Recytatorski Pętla Czasu

50 osób wzięło udział w pierwszej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Pętla Czasu” zorganizowanego w Dębicy przez Miejski Ośrodek Kultury. Wydarzeniu towarzyszył wieczorek poetycki, warsztaty oraz spektakl „Ach ten cyrk” w wykonaniu grupy teatralnej T.Lab.

fot. mokdebica.pl

Granie na powitanie lata

W koncercie pn. „Granie na powitanie lata” zorganizowanym przez Miasto Dębicę i Miejski Ośrodek Kultury wzięło udział kilka tysięcy mieszkańców. Na scenie królowała muzyka rozrywkowa i folkowa. Wystąpił zespół Loka oraz kapela Baciary. Podczas koncertu, wraz z wokalistami, śpiewały tłumy dębiczan.

Dębickie dni kultury

Dni Kultury 2022 uświetniły występy rockowej formacji „Farben Lehre” oraz Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca Huculija z Iwano-Frankowska w Ukrainie. Wydarzenie było też okazją do wręczenia „Żagli Kultury”, czyli Nagród Burmistrza Miasta Dębicy, za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej.

Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego

W marcu, z okazji Narodowego Dnia Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych”, w Dębicy odbył się cykl wydarzeń upamiętniających działaczy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Wydarzenie uświetnił koncert Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego, który zainaugurował obchody Roku Władysława Strumskiego. W ramach Dnia „Żołnierzy Wykłetych” odbył się również Capstrzyk Strzelecki na Cmentarzu Wojskowym oraz uroczystości patriotyczno-religijne na dębickim Rynku. 

80. rocznica likwidacji żydowskiego getta

W lipcu tego roku minęła 80. rocznica likwidacji dębickiego getta przez Niemców. Dębiczanie uczcili Dzień Pamięci o Żydowskiej Społeczności Dębicy. Odsłonięto wyremontowaną przez Instytut Pamięci Narodowej mogiłę zamordowanych Żydów w lesie Wolica. Dopełnieniem wydarzenie był recital pieśni żydowskich i bałkańskich w wykonaniu Małgorzaty Pruchnik-Chołki, który odbył się w Domu Kultury Śnieżka.

Piknik militarno-wojskowy oraz koncert Norberta „Smoły” Smolińskiego

W sierpniu obchodziliśmy Święto Wojska Polskiego. Zorganizowany z tej okazji piknik militarno-wojskowy oraz inscenizacja walk partyzanckich przyciągnęły tłumy mieszkańców. Podczas obchodów na scenie wystąpił Norbert „Smoła” Smoliński, lider zespołu Contra Mundum oraz Miejska Orkiestra Dęta w Dębicy. Na Rynku prezentowany był najnowocześniejszy sprzęt Sił Zbrojnych RP.

Jarmark Jadwiżański z okazji Dnia Patronki Dębicy

Dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców cieszył się zorganizowany po raz pierwszy Jarmark Jadwiżański, który towarzyszył obchodom Dnia Patronki Dębicy – Św. Jadwigi Śląskiej. Można było kupić miody, wianki z kwiatów, chleby, wyroby cukiernicze produkcji lokalnych producentów, a także smakowitości przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich. Podczas wydarzenia odbył się także konkurs na najlepszy chleb. 

Koncert Igloopolan dla uczczenia rocznicy odzyskania niepodległości

Obchody Narodowego Święta Niepodległości uświetnił w tym roku Zespół Pieśni i Tańca „Igloopolanie” wraz z kapelą. Podczas koncertu w DK Mors artyści zachwycili widownię energicznym występem. Były skoczne krakowiaki i polki ale również szlacheckie i dostojne mazury i polonezy. Całość dopełnił wzruszający występ członków kapeli.