Tworzą ją przedstawiciele magistratu, Rady Miejskiej oraz Dębickiego Alarmu Smogowego. Będą wspólnie podejmować działania dotyczące czystego powietrza. Pierwsze wnioski jakie się pojawiły dotyczą edukacji antysmogowej w dębickich szkołach i podpisania umowy miasta z laboratorium, które będzie badać skład chemiczny popiołu.
Miasto od kilku lat prowadzi działania zmierzające do poprawy jakości powietrza. Na uwagę zasługuje fakt, że od czterech lat dębiczanie mogą starać się o dotację miejską na wymianę pieców, a w ubiegłym roku w czterech szkołach zamontowano cztery tablice LED i monitory mierzące poziom zanieczyszczenia powietrza. Kolejnym krokiem jest utworzenie Komisji ds. czystego powietrza. – Chcemy coś wspólnie zrobić dla ochrony środowiska. Chodzi o działania, które możemy wprowadzić szybko i będą efektywne – zaznacza Mariusz Szewczyk, burmistrz Dębicy. Do pracy w komisji zostali zaproszeni przedstawiciele Dębickiego Alarmu Smogowego. – Cieszymy się, że przychylono się do naszego wniosku o utworzenie takiej grupy. Póki co dzielimy się zadaniami, chcemy mobilizować do konkretnych rozwiązań. Mocno liczymy na edukację. Myślimy, że to jest coś, co musi ruszyć dlatego, że świadomość społeczna problemu jest bardzo mała – mówią członkowie DAS.
W czasie spotkania poruszono także temat wymiany pieców. Jak zwracał uwagę Tomasz Baran naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska UM w Dębicy na ten cel w tym roku Rada Miejska przeznaczyła 80 tys. złotych. W ciągu trzech lat wymieniono już blisko 50 pieców, a kolejnych 16 zniknie z domów mieszkańców w tym roku. – Nasz budżet jest ograniczony, ale dębiczanie mogą sięgać także po środki w ramach rządowego programu Czyste Powietrze. Od sierpnia 2019 roku nasz wydział prowadzi punkt konsultacyjny dla mieszkańców w tej sprawie – podkreśla naczelnik.
Członkowie Komisji mają spotykać się raz w miesiącu.