Były przejażdżki konne, stoisko z umundurowaniem i bronią polskiej kawalerii oraz konkursy z nagrodami. To pierwsza odsłona Pikniku Kawalaryjskiego zorganizowanego przez Urząd Miejski w Dębicy, MOK oraz Stowarzyszenie Kawalerii Konnej. W drugiej części odbyła się premiera filmu dokumentalnego pt. „Karty z historii 5. Pułku Strzelców Konnych” w reżyserii Andrzeja Olejko. Wieczór zakończył się wspólnym śpiewaniem powstańczych piosenek.
Dębiczanie odpowiedzieli na zaproszenie władz miasta i przybyli do w Parku im. Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” przy DKiK Śnieżka. Jak się można było spodziewać najmłodsi w kolejach ustawiali się, aby móc przejechać się na koniu. Trochę starsi z uwagą oglądali i słuchali o umundurowaniu i broni polskiej kawalerii. Chętnych nie brakowało także na słodkości, gry i kalendarze ze stoiska Sióstr Służebniczek Dębickich.
Po zmroku rozpoczęła się emisja filmu dokumentalnego o historii 5. Pułku Strzelców Konnych, której bogate dzieje ma dębicki etap. Formacja od 1929 do 1934 roku była przenoszona z Tarnowa do koszar przy ulicy Kościuszki w Dębicy. Jak się okazało było to ostatnie miejsce postoju pułku, który z miasta nad Wisłoką wyruszył na wojnę obronną we wrześniu 1939 roku. – Powstanie tego dokumentu, to pomysł Stowarzyszenia Kawalerii Konnej w Dobryninie. Reżyserem obrazu jest prof. Andrzej Olejko. Film opowiada o historii Dębicy, ale przede wszystkim 5. pułku. W tej ponad dwudziestominutowej pigułce mamy szanse zobaczyć dzieje tej formacji – mówi Maciej Małozięć wiceburmistrz Dębicy.
Piknik zakończył się wspólnym śpiewaniem piosenek powstańczych. Wybrzmiały m.in. utwory: „Pałacyk Michla”, „Hej chłopcy bagnet na broń” czy „Dziś idę walczyć, Mamo”.
Lekcji śpiewu piosenek powstańczych przewodniczyła instruktorka MOK Magdalena Białorucką-Ogorzelec, która w czerwcu wydała swój debiutancki album pt. „MiłoŚnie”. Na scenie wspierali ją harcerze Związku Harcerstwa Polskiego z Hufca im. Dębickich Szarych Szeregów oraz członkowie Grupy Safo. Na klawiszach akompaniował Piotr Madura.