Owacjami na stojąco został przyjęty przez publiczność koncert inaugurujący siedmiodniowe święto muzyki w Dębicy – Międzynarodowy Festiwal „Dębickie Korzenie” Krzysztof Penderecki in memoriam.
To była prawdziwa uczta dla miłośników muzyki sakralnej. W ramach Koncertu Cecyliańskiego, w kościele pw. Ducha Świętego w Dębicy wystąpił Chór Sanktuarium Przemienienia Pańskiego „Veraicon” z Nowego Sącza pod dyrekcją Izabeli Biskupskiej. Swoistą uwerturę wydarzenia stanowił występ na skrzypcach solo w wykonaniu Mariusza Monczaka, dyrektora artystycznego festiwalu, który zaprezentował „Cadenzę”, utwór Krzysztofa Pendereckiego napisany w 1984 roku.
Koncert oraz cykl festiwalowych wydarzeń otworzył Maciej Małozięć, zastępca burmistrza Dębicy. – Niech to święto muzyki, które inaugurujemy Koncertem Cecyliańskim, na dobre zakorzeni się w naszym środowisku, aby w przyszłości mogło stać się kulturalną wizytówką naszego miasta, regionu i całego województwa – mówił wiceburmistrz, życząc uczestnikom wszystkich koncertów niezapomnianych wrażeń i przeżyć.
W wydarzeniu wziął udział marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, który objął wydarzenie honorowym patronatem. – Wszyscy jesteśmy zobowiązani przypominać twórczość, dzieła oraz samą osobę Krzysztofa Pendereckiego. Ma te obowiązki Dębica, ale również Podkarpacie. Patrząc na program festiwalu, widzimy wiele kontekstów, nawiązań do obecnej sytuacji w świecie i za to dziękuję – mówił marszałek.
Słowo do uczestników festiwalu skierowała w specjalnym liście Elżbieta Penderecka, żona zmarłego w marcu 2020 r. śp. Krzysztofa Pendereckiego. List odczytała Ewa Trojan, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Dębicy.
– Życzę organizatorom tego przedsięwzięcia, muzykom oraz słuchaczom by festiwal ten był nie tylko wspomnieniem śp. Krzysztofa Pendereckiego, który urodził się w Dębicy, ale również, aby uczestnicy mogli usłyszeć muzykę i dowiedzieć się czegoś więcej o dębickich korzeniach mojego męża – napisała małżonka profesora Pendereckiego.
W drugim dniu festiwalu, w poniedziałek 21 listopada, na deskach Domu Kultury Śnieżka, o godz. 18:00 zaprezentuje się Kwartet Pandeia z muzyką Pendereckiego i Mozarta.
We wtorek 22 listopada, nauczyciele, absolwenci i uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych zapraszają na koncert pt. „W kręgu zadumy i nostalgii”, który odbędzie się w auli ZPSM w Dębicy o godz. 18:00.
W środę 23 listopada, w 89. rocznicę urodzin prof. Pendereckiego odbędzie się koncert urodzinowy w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Podkarpackiej. Wydarzenie będzie miało miejsce w kościele pw. św. Jadwigi o godz. 19:30.
W czwartek 24 listopada o godz. 18:00 w DK Śnieżka odbędzie się koncert „De profundis” poświęcony pamięci byłych mieszkańców Dębicy pochodzenia żydowskiego.
W piątek 25 listopada o godz. 18:00 w auli Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych odbędzie się wykład pt. „Penderecki – Dębica – Musica Domestica”.
Ostatnim wydarzeniem festiwalu będzie koncert galowy „Dla pokoju – Solidarni z Ukrainą” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Lwowskiej Opery Narodowej. Odbędzie się on w sobotę (26.11) w Domu Kultury „Mors” o godz. 18:00.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest nieodpłatny. Bezpłatne bilety wstępu można uzyskać w Domu Kultury „Mors” w Dębicy przy ulicy Sportowej 28.
Międzynarodowy Festiwal „Dębickie Korzenie” Krzysztof Penderecki in memoriam został objęty patronatem honorowym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla.
Wydarzenie zostało zrealizowane ze środków województwa podkarpackiego w roku 2022. Partnerami wydarzenia są: Totalizator Sportowy Marka LOTTO, Gas Trading Podkarpacie, Fundacja Ars Activa, Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. prof. Krzysztofa Pendereckiego w Dębicy, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Parafia pw. Świętej Jadwigi w Dębicy, Parafia Matki Bożej Anielskiej w Dębicy, Dębickie Towarzystwo Muzyczno-Śpiewacze.
Patronat medialny: TVP Kultura, Polskie Radio Rzeszów, Radio Via – Katolickie Radio Rzeszów, Radio RDN Małopolska, Polska Telewizja Regionalna – PTVR Telewizja Dębica, Telewizja Dębica TV, Tygodnik Obserwator Lokalny.