Żołnierz Armii Krajowej, dowódca oddziału dywersyjnego Komendy Obwodu AK Dębica, pisarz i społecznik urodził się sto lat temu, 23 czerwca 1922 roku. Z tej okazji władze Dębicy złożyły dzisiaj kwiaty na jego grobie na dębickim Cmentarzu Wojskowym.
Rok Władysława Strumskiego zainaugurował koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Aby przybliżyć wydarzenia z życia oficera Armii Krajowej i pisarza zorganizowane były już szkolne konkursy, akademie, prezentacje oraz piesze rajdy i złazy.
Dzisiaj, 23 czerwca – w dniu setnych urodzin Władysława Strumskiego, zastępcy burmistrza: Jerzy Sieradzki i Maciej Małozięć, złożyli kwiaty na jego grobie na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy.
W kolejnych miesiącach będą realizowane kolejne inicjatywy poświęcone oficerowi Armii Krajowej i pisarzowi. W sierpniu na dębickim Rynku odbędzie się inscenizacja historyczna oraz koncert patriotyczny i wystawa. Na jesień zaplanowano m.in. konferencję popularno-naukową dotyczącą działalności patrona tego roku, zarówno na niwie literackiej, jak i tej związanej z walką o niepodległość Polski. Zostanie również nakręcony film dokumentalny.
W programie Roku Władysława Strumskiego zostanie też zorganizowana wystawa pamiątek, wspomnień i materiałów pochodzących ze zbiorów rodzinnych.
Władysław Strumski urodził się 23 czerwca 1922 r. w Przybyszówce k. Rzeszowa. W okresie II wojny światowej był oficerem Armii Krajowej i m.in. dowódcą oddziału dywersyjnego AK w Obwodzie Dębica. Po wojnie kontynuował działalność niepodległościową w strukturach organizacji NIE – Delegaturze Sił Zbrojnych – Zrzeszeniu „Wolność i Niezawisłość”. Był więźniem politycznym okresu stalinowskiego. Po wyjściu na wolność poświęcił się pisaniu zbeletryzowanych powieści historycznych oraz działalności społecznej. Popularyzował także bohaterskie postawy mieszkańców regionu. Zmarł 1 października 1990 r. i został pochowany na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy. W latach 90. jedną z ulic w centrum Dębicy nazwano jego imieniem.