Władze Dębicy, przedstawiciele WOT i Środowiska 5. PSK AK ŚZŻAK upamiętnili bohaterów 5. Pułku Strzelców Konnych z okazji przypadającego 9 czerwca święta pułkowego. Żołnierze 33. Batalionu Lekkiej Piechoty odnowili i oczyścili pomnik, przy którym dzisiaj złożono wiązankę kwiatów.
Stacjonujący w Dębicy, do czasu wybuchu II wojny światowej, 5. Pułk Strzelców Konnych, rokrocznie obchodził swoje święto 9 czerwca. Odbywało się to w rocznicę wkroczenia jego pododdziałów do Kijowa, w czasie wojny polsko-bolszewickiej, w 1920 roku. Obchody związane ze świętem pułku trwały zazwyczaj dwa dni i rozpoczynały się wieczorem 8 czerwca. Uroczystości 9 czerwca inaugurowała msza polowa, po czym odbywała się dekoracja odznaczeniami i defilada. Po uroczystym obiedzie żołnierze oraz zaproszeni goście brali udział w zawodach konnych i strzeleckich.
Obecnie tradycje przedwojennej jednostki kawalerii kultywuje Środowisko 5. PSK AK ŚZŻAK w Dębicy oraz grupy kawalerii konnej w Dobryninie i Tarnowie. Do tradycji pułku nawiązuje także 33. Batalion Lekkiej Piechoty im. ppłk. Adama Lazarowicza „Klamry”. Imieniem 5. Pułku Strzelców Konnych AK nazwana jest Publiczna Szkoła Podstawowa nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Dębicy.
Historię pułków kawalerii stacjonujących w Dębicy w okresie międzywojennym przedstawia stała wystawa poświęcona dziejom garnizonu Dębica w Muzeum Regionalnym w Dębicy.