Coroczne obchody Światowego Dnia Sybiraka, przypadające na 17 września, odbyły się w tym roku w Dębicy oraz w Brzeźnicy. W niedzielę 19 września, w kościele pw. św. Jadwigi w Dębicy, odprawiona została msza św. w intencji Sybiraków, po której delegacje złożyły kwiaty przy symbolicznym grobie Sybiraków na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy. Miasto Dębica reprezentowali radni Rady Miejskiej: Renata Barszcz i Jerzy Kula, którzy z komendantem Straży Miejskiej Sylwestrem Bieszczadem złożyli wiązankę kwiatów.
Z kolei w piątek 24 września, w Brzeźnicy (gm. Dębica), odbyła się druga część tegorocznych obchodów. Najpierw, na miejscowym cmentarzu, oddano hołd poległym i zmarłym Sybirakom, a następnie w szkole podstawowej odbyła się część oficjalna połączona z wręczeniem honorowych wyróżnień.
Prezydent RP uhonorował Marię Nykiel Krzyżem Zesłańców Sybiru, który wręczył starosta dębicki Piotr Chęciek. Odznaką Honorową Sybiraka odznaczona została Ludmiła Wasilewska oraz Gmina Dębica. Z kolei Złotymi Odznakami za Zasługi dla Związku Sybiraków wyróżniono członków dębickiego Koła Związku Sybiraków: prezes Marię Aktyl, wiceprezesa Jerzego Godzina i przewodniczącą Komisji Rewizyjnej Barbarę Nożyńską; przedstawicieli Gminy Dębica – wójta Stanisława Rokosza, jego zastępcę Marka Mikruta i dyrektora Centrum Kultury i Bibliotek Marcina Ciszka, a także Krystiana Fila, wiceprezesa Podkarpackiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów w Rzeszowie.
Władze Gminy Dębica wręczyły rodzinie Zbigniewa Godzisza, przyznany pośmiertnie tytuł „Zasłużony dla Gminy Dębica”.
Podczas uroczystości Miasto Dębica reprezentował zastępca burmistrza Maciej Małozięć oraz przewodniczący Rady Miejskiej Józef Sieradzki.
Święto Sybiraków zostało ustanowione w 2013 r. – w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę – 17 września 1939 r. W uchwale zapisano, że poprzez święto „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej upamiętnia tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli w różnych częściach świata, oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość”. Zsyłki Polaków na odległą Syberię rozpoczęły się już w XVII w. Pierwszą grupę zesłańców stanowili konfederaci barscy. Następnie zsyłano powstańców biorących udział w zrywach niepodległościowych: kościuszkowskim, listopadowym (50 tys.) oraz styczniowym (40 tys.). Przed wybuchem wielkiej wojny, w głąb Rosji zsyłano działaczy konspiracyjnych. W okresie II wojny światowej, a także po jej zakończeniu, na „nieludzką ziemię” deportowanych zostało około 1,5 mln Polaków.