W przemyskim Centrum Kulturalnym podsumowano regionalny konkurs pn. „Uliczne portrety – czyli o tych, którzy tworzyli historię twojego miasta”. W tegorocznej edycji konkursu uczniowie szkół ponadpodstawowych mieli za zadanie przygotować komiksy lub prezentacje, poświęcone wskazanym patronom ulic z: Dębicy, Sanoka i Lubaczowa. Trzy pierwsze miejsca przypadły uczniom z naszego miasta.
Konkurs ma na celu rozbudzenie zainteresowania oraz poznawania ważnych dla historii miasta postaci, umożliwiając społeczności lokalnej, a przede wszystkim młodzieży szkolnej poznanie ich życiorysów, poprzez różne opracowania prezentujące ich sylwetki.
W każdej z trzech miejscowości województwa podkarpackiego, tj. w: Dębicy, Sanoku i Lubaczowie, regionaliści wskazali jedną postać historyczną, będącą patronem ulicy, o której uczniowie tworzyli prace konkursowe. W przypadku Dębicy wskazano osobę ppłk. Adama Lazarowicza „Klamry”, patrona ulicy na os. Kępa – nauczyciela, wychowawcy młodzieży, oficera Wojska Polskiego, komendanta Obwodu Armii Krajowej w Dębicy i wiceprezesa IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, który został zamordowany przez komunistów w 1951 r.
Jury w składzie: Tomasz Czapla, kustosz w Muzeum Regionalnym w Dębicy oraz Dariusz Sałek z Lubaczowa i Piotr Zelny z Sanoka, postanowiło przyznać:
I miejsce dla Agnieszki Bokoty za przedstawienie sylwetki ppłk. Adama Lazarowicza w formie niezwykle oryginalnego i ciekawego komiksu;
II miejsce dla Gabrieli Wójtowicz za przedstawienie sylwetki ppłk. Adama Lazarowicza w formie oryginalnego i ciekawego komiksu;
III miejsce dla Kamila Rogowskiego za przedstawienie sylwetki ppłk. Adama Lazarowicza w formie bogatej merytorycznie i graficznie ciekawej prezentacji multimedialnej.
Wszyscy nagrodzeni są uczniami Zespołu Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Dębicy.
Listy gratulacyjne oraz nagrody od samorządu Miasta Dębicy wręczył wyróżnionym Maciej Małozięć, zastępca burmistrza, który podziękował uczniom za popularyzację postaci Adama Lazarowicza.
Organizatorem konkursu było Centrum Kulturalne w Przemyślu – instytucja kultury Województwa Podkarpackiego. Partnerami: Muzeum Regionalne w Dębicy, Muzeum Kresów w Lubaczowie, Muzeum Historyczne w Sanoku.