• W Bełżcu upamiętniono ofiary „Aktion Reinhardt”

    16 marca 2022
    Loading...

    Na terenie niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Bełżcu 15 marca br. uczono pamięć około 450 000 polskich Żydów zamordowanych w Bełżcu w latach 1942-1943 podczas „Aktion Reinhardt”. Wśród zamordowanych byli dębiccy Żydzi wywiezieni do obozu po likwidacji getta w Dębicy 21 lipca 1942 roku.

    W Bełżcu uczczono pamięć „Aktion Reinhardt”

    W 80. rocznicę pierwszych masowych deportacji Żydów do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu uczczono pamięć ofiar „Akcji Reinhardt”. Od marca 1942 do listopada 1943 roku Niemcy zamordowali łącznie około dwa milionów Żydów, w tym blisko pół miliona w Bełżcu.

    Nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej realizowały systematycznie plan zagłady Żydów. Na terenie Generalnego Gubernatorstwa utworzonego z części terenów okupowanej przez Niemców Polski, naziści przystąpili do masowej eksterminacji Żydów w ramach operacji „Aktion Reinhardt”. W tym celu utworzono obozy śmierci w Bełżcu, Sobiborze i Treblince. Do obozów kierowano Żydów deportowanych z gett z Generalnego Gubernatorstwa oraz z zagranicy. Ogółem w Bełżcu zamordowano ok. 450 000 Żydów, a w ramach całej operacji około 2 000 000 Żydów.

    Podczas uroczystości wybrzmiał temat wojny na Ukrainie. Tomasz Kranz, dyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku, którego oddziałem jest Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu, mówił, że pamięć o eksterminacji Żydów długo jeszcze będzie fundamentem Europy. – Chyba wszyscy mamy świadomość, że w obecnej sytuacji tożsamość, wrażliwość i odpowiedzialność nabierają nowych znaczeń, które stawiają nas przed niezwykle trudnymi wyzwaniami, bo dzisiaj jest inaczej – jest wojna. Rosyjscy najeźdźcy zabijają ukraińskich cywilów i równają z ziemią ich domy. A Ukraina jest 17 km stąd” – zaznaczył Kranz.

    Słowo do uczestników skierował prezydent RP Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki. – Musimy skutecznie zapobiegać imperialnym zakusom, piętnować podżeganie do nienawiści, stanowczo reagować na wszelkie przejawy wrogości i agresji. Wierzę, że wolnemu światu nie zabraknie do tego siły i konsekwencji. Zobowiązuje nas do tego pamięć o zgładzonych żydowskich współobywatelach i bliźnich” – zwrócił uwagę prezydent Andrzej Duda.

    Prezes IPN Karol Nawrocki nawiązując do obecnej sytuacji podkreślił znaczenie prawdy i wartości w walce z totalitaryzmem. – Z tego miejsca trzeba jeszcze raz podkreślić, że zawsze kiedy kłamstwo i propaganda wygrywa z prawdą, kiedy pogarda wygrywa z wartościami, kiedy drugiemu człowiekowi odmawia się prawa do życia, a narodom prawa do istnienia – gdy to wszystko połączymy z amnezją historyczną, to zbliżamy się do piekła na ziemi.

    Po modlitwie ekumenicznej uczestniczyli złożyli znicze przy Niszy Ohel, wokół której znajdują się nazwy miejscowości z których docierały transporty mordowanych w obozie Żydów.

    W uroczystościach wzięli udział m.in. prezes IPN Karol Nawrocki wraz z zastępcą Mateuszem Szpytmą, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski, wojewodowie z Lubelszczyzny, Małopolski i Podkarpacia, władze samorządowe z tych województw, naczelny rabin Polski Michael Schudich, przedstawiciele duchowieństwa oraz oosby zaangażowane w pamięć o Holocauście.

    Miasto Dębica reprezentował wiceburmistrz Maciej Małozięć oraz dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dębicy Monika Rojek-Kałek.

    Organizatorami ceremonii upamiętniająca ofiar akcji „Reinhardt” był Instytut Pamięci Narodowej oraz Państwowe Muzeum na Majdanku.

     
     
    cookies Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem