Logo Unii Europejskiej Serwis informacyjny Miasta Dębica

W bibliotece rozmawiano o ppłk. „Zbroi”

06 grudnia 2022
Loading...

Prof. dr hab. Tomasz Balbus, naczelnik archiwum wrocławskiego oddziału IPN oraz wykładowca Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, autor wielu publikacji poświęconych działalności podziemia niepodległościowego w Polsce wygłosił w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dębicy wykład poświęcony ppłk. Ludwikowi Marszałkowi.

W bibliotece rozmawiano o ppłk. „Zbroi”
W bibliotece rozmawiano o ppłk. „Zbroi”
W bibliotece rozmawiano o ppłk. „Zbroi”
W bibliotece rozmawiano o ppłk. „Zbroi”
W bibliotece rozmawiano o ppłk. „Zbroi”

Jak podkreślił w słowie na powitanie zastępca burmistrza Maciej Małozięć, spotkanie poświęcone Ludwikowi Marszałkowi zostało zorganizowane w roku okrągłych rocznic związanych z ppłk. „Zbroją”. Urodził się on 110 lat temu, 9 sierpnia 1912 roku, a 75 lat temu, 12 grudnia 1947 r., został aresztowany przez komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa za swoją działalność w strukturach powojennego podziemia niepodległościowego.

Prof. Tomasz Balbus, autor biografii Ludwika Marszałka, w czasie spotkania przybliżył losy bohatera, akcentuje jego ścisły związek z Dębicą i regionem. Podpułkownik Ludwik Marszałek „Zbroja” był harcerzem, zawodowym oficerem piechoty i lotnictwa Wojska Polskiego. Brał udział w wojnie obronnej Polski w 1939 roku, a następnie tworzył struktury konspiracji akowskiej w Obwodzie AK Dębica, na którego czele stał w 1944 roku. Później działał w strukturach „NIE”, Delegatury Sił Zbrojnych oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” na Rzeszowszczyźnie i Dolnym Śląsku. Długo poszukiwany przez NKWD i bezpiekę, zdradzony przez łącznika został aresztowany 12 grudnia 1948 roku i przeszedł ciężkie śledztwo. W procesie grupowym skazany przez komunistyczny trybunał wojskowy na karę śmierci. 27 listopada 1948 r. został zamordowany w więzieniu przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu.

Prelegent przybliżając losy ppłk. Marszałka wskazywał także na jego lojalnych towarzyszy walki: siostrę Emilię Szlachtę, Adama Lazarowicza, Kazimierza Strumskiego, Jana Klamuta, Stanisława Dydo i Władysława Ciska.

Wykład zwieńczyła ożywiona dyskusja uczestników, podczas której rozmawiano m.in. o trwałym upamiętnieniu Ludwika Marszałka w przestrzeni publicznej w Dębicy.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu, Światowy Związek Żołnierzy AK Środowisko 5. Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy, Miasto Dębica oraz Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Dębicy.