Logo Unii Europejskiej Serwis informacyjny Miasta Dębica

W ratuszu rozmawiano nt. wymiany pieców

26 stycznia 2022
Loading...

Kilkadziesiąt osób, w formie stacjonarnej i zdalnej, odpowiedziało na zaproszenie Dębickiego Alarmu Smogowego i Miasta Dębicy uczestnicząc w spotkaniu poświęconemu wymianie starych kotłów. Uczestnicy konferencji mogli także usłyszeć o możliwości zdobycia dotacji na nowe piece m.in. w ramach trzeciej części programu „Czyste powietrze”.

W ratuszu rozmawiano nt. wymiany pieców
W ratuszu rozmawiano nt. wymiany pieców
W ratuszu rozmawiano nt. wymiany pieców
W ratuszu rozmawiano nt. wymiany pieców
W ratuszu rozmawiano nt. wymiany pieców
W ratuszu rozmawiano nt. wymiany pieców

Jednym z prelegentów spotkania była Kamila Załęska ekodoradca w projekcie „Małopolska w zdrowej atmosferze”. Mówiła o uchwale antysmogowej województwa podkarpackiego, konieczności sprawdzania certyfikatów jakości opału oraz przestrzegała przed paleniem drewnem składowanym krócej niż dwa lata. – Kupujemy nowe telewizory, ekologiczne lodówki, bezpieczniejsze samochody, ale już nie kotły. To jedno z najważniejszych urządzeń w naszych domach i powinniśmy dbać o jego jakość – podkreślała Kamila Załęska.

Prelegentka zwracała także uwagę na konieczność likwidacji lub wyłączenia z użytkowania pieców kaflowych i kominków nie posiadających elektrofiltrów lub nie spełniających standardów ekoprojektu do 1 stycznia 2023 roku.

Wiesław Stanaszek zastępca naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska UM w Dębicy mówił m.in. o przeprowadzonych kontrolach domowych kotłów. Jak się okazuje na ponad 40 skontrolowanych domów, w których opala się węglem, połowa pieców nie spełnia norm. – Nalepiliśmy naklejkę z informacją kiedy ten kocioł powinien być zmieniony, poinformowaliśmy o możliwościach zdobycia dotacji na nowe źródło ciepła i karach, jakie grożą w przypadku kiedy mieszkaniec nie zdecyduje się na wymianę pieca – relacjonował urzędnik.

Leon Nalepa z Dębickiego Alarmu Smogowego poinformował z kolei o projektach DAS, które ruszą w najbliższym czasie. W ramach jednego z nich mieszkańcy będą mogli wypożyczyć od Dębickiego Alarmu Smogowego profesjonalny czujnik powietrza i przekonać się jakiej jakości jest powietrze w naszym otoczeniu.

W czasie spotkania prelegenci mówili także o możliwościach otrzymania dotacji na wymianę starego kotła. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie ogłosił, że od 25 stycznia można składać wnioski do trzeciej edycji Programu „Czyste powietrze”. Maksymalna dotacja na termomodernizację i wymianę pieca wynosi do 69 tys. zł. Zwrot do 90% kosztów kwalifikowanych.
Link do konferencji