W Domu Kultury Śnieżka w Dębicy 6 października br. odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa pn. „Dynamizm w życiu małego miasta„. Podczas wydarzenia wygłoszonych zostało 11 referatów m.in. z zakresu historii, pedagogiki i gospodarki przestrzennej.
Już po raz jedenasty Stowarzyszenie Collegium Suprasliense wraz z Zakładem Socjologii Wiedzy i Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku, przy współpracy z Miastem Dębica, zorganizowało konferencję poświęconą roli miast południowo-wschodniej Polski.
W wydarzeniu wzięli udział prelegenci, regionaliści oraz młodzież dębickich szkół. Podczas konferencji swoje referaty wygłosili: Maciej Małozięć, W poszukiwaniu wolności. Exodus dębickich WiN-owców; Walenty Kotula, Rozterki i rozdroża egzystencjonalne pokolenia urodzonego w pierwszych latach po II wojnie światowej, a dorastających w PRL-u – refleksji i przemyślenia; Robert Borkowski, Ewolucja poglądów w historiografii dotyczących działalności politycznej hetmana wielkiego koronnego Jana Klemensa Branickiego; Michał Zych i Roman Zych, Głuchoniemcy – niemieckie osadnictwo we wschodnim i zachodnim dorzeczu Wisłoki, Wisłoka oraz Sanu; Ewa Trojan, Ambasador muzyki polskiej, dębiczanin Krzysztof Pendereckiego; Andrzej Kantecki, Muzyka – ukryte związki między życiem i naturą; Stanisław Kusiak, Małomiasteczkowe historie nieosobne Bogdana Madeja; Sławek Wnęk, Ewolucja rzeki. Spojrzenie na zmieniającą się funkcję i rolę Wisłoka z perspektywy historycznej; Anna Leska, Rola gospodarki przestrzennej w rozwoju małego miasta; Mariusz Zemło, Zmiany w preferencjach aksjologicznych młodzieży w ostatnim ćwierćwieczu; Krystyna Leśniak-Moczuk, Do i z Mielca. Migracje wahadłowe i stałe.
Wydarzenie zakończył występ artystyczny oraz zwiedzanie wystawy „Dębica walcząca” w Muzeum Regionalnym w Dębicy.