Logo Unii Europejskiej Serwis informacyjny Miasta Dębica

W przeddzień Święta Niepodległości oddali hołd bohaterom

11 listopada 2020
Loading...

Przed zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości na grobach bohaterów walk o niepodległość Polski, na Cmentarzu Wojskowym oraz na pozostałych nekropoliach w mieście, zapłonęły znicze oraz złożone zostały chryzantemy w hołdzie bohaterom naszej niepodległości.

Oddali hołd bohaterom
Oddali hołd bohaterom
Oddali hołd bohaterom
Oddali hołd bohaterom
Oddali hołd bohaterom
Oddali hołd bohaterom
Oddali hołd bohaterom
Oddali hołd bohaterom
Oddali hołd bohaterom
Oddali hołd bohaterom
Oddali hołd bohaterom
Oddali hołd bohaterom
Święto obchodzone 11 listopada, powinno nas skłaniać z jednej strony do radości z odzyskanej przez Polskę niepodległości w 1918 r., a z drugiej strony, do wdzięczności tym bohaterskim pokoleniom, które na przestrzeni dziejów o tę niepodległość walczyły.

Każdego roku, przed Dniem Wszystkich Świętych, służby miejskie zapalają znicze na żołnierskich grobach. W tym roku, z uwagi na obostrzenia wprowadzone przed 1 listopada, akcja została przeniesiona na Święto Niepodległości. Jak mówi wiceburmistrz Dębicy Maciej Małozięć – święto obchodzone 11 listopada, powinno nas skłaniać z jednej strony do radości z odzyskanej przez Polskę niepodległości w 1918 r., a z drugiej strony, do wdzięczności tym bohaterskim pokoleniom, które na przestrzeni dziejów o  tę niepodległość walczyły.

Także członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Środowiska 5. Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy od wielu lat odwiedzają groby żołnierzy AK rozsiane po niemal wszystkich cmentarzach naszego powiatu. Groby są znakowane biało-czerwonymi chorągiewkami. Członkowie ŚZŻAK oraz strzelcy ze Związku Strzeleckiego zapalili także znicze oraz złożyli chryzantemy na żołnierskich mogiłach.

 

– Od ponad 20 lat przed 1 listopada odwiedzamy groby żołnierzy AK. Niestety, z każdym rokiem tych grobów przybywa. W pierwszych latach obecnego stulecia, w naszym powiecie żyło jeszcze ponad stu weteranów AK. Dzisiaj pozostało zaledwie kilku – tłumaczy wiceburmistrz Małozięć, który pełni także funkcję prezesa dębickiego koła ŚZŻAK. Dodaje jednocześnie, że dawniej akowskie groby odwiedzali tylko członkowie ŚZŻAK, głównie kombatanci AK. Od kilkunastu lat regularnie czynią to także środowiska patriotyczne, a szczególnie dębicka jednostka Związku Strzeleckiego „Strzelec”.

– Biało-czerwone chorągiewki, którymi znaczymy akowskie mogiły, to wyraz naszej pamięci o tych zasłużonych ludziach – żołnierzach Polski Podziemnej, a także informacja dla społeczeństwa, że w danym miejscu spoczywa ktoś ważny dla naszej ojczyzny. Mam nadzieję, że w ten sposób, pamięć o tych bohaterach będzie żywa także wśród przyszłych pokoleń – mówi Maciej Małozięć.

Także dzisiaj, por. Mariusz Pustułka z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Mielcu, złożył wiązankę kwiatów przed Pomnikiem Niepodległości na Rynku w Dębicy.

W środę, 11 listopada, będziemy świętować 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z uwagi na trwającą pandemię i obowiązujące obostrzenia sanitarne dębickie uroczystości będą bardzo ograniczone. Zachęcamy do uczestnictwa w mszy świętej w intencji Ojczyzny, która zostanie odprawiona o godz. 10:30, poprzez transmisję internetową na stronie parafii  https://bit.ly/2IsGHz9. Z kolei w południe 11 listopada, zachęcamy do włączenia się w akcję „Niepodległa do Hymnu” poprzez śpiew „Mazurka Dąbrowskiego” w rodzinnym gronie.