Urząd Miejski w Dębicy - Logo

Setne urodziny płk. Zdzisława Baszaka

Czwartek, 09 Lipiec 2020

Płk Baszak

Zdzisław Baszak, bohater wojenny, popularyzator historii AK i Honorowy Prezes Okręgu Tarnów ŚZŻAK obchodził 8 lipca br. swoje setne urodziny. W uroczystościach jubileuszowych wziął udział burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk wraz z zastępcą Maciejem Małozięciem.

Płk Baszak Płk Baszak

Zdzisław Baszak, urodził się 8 lipca 1920 roku w Woli Gręboszowskiej. Do szkoły powszechnej uczęszczał w Dąbrowie Tarnowskiej. W latach 1935-1938 był uczniem II Gimnazjum im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnowie.  Po maturze przeszedł przeszkolenie na Kursie Podchorążych Piechoty przy 6. DP w Krakowie. Otrzymał przydział do 16. pułku piechoty w Tarnowie. Ze względu na wybuch wojny pozostał w służbie i powierzono mu dowództwo plutonu ckm. Z 16. pułkiem piechoty przemierzył cały szlak bojowy we wrześniu 1939 roku. Jako jedyny ze swojego plutonu ckm przeżył bój pod Ćwiklicami (2 września 1939 r.).

Jesienią 1939 r. został zaprzysiężony do Służby Zwycięstwu Polski. W konspiracji używał pseudonimu Pirat. Był m.in. zastępcą komendanta Obwodu AK Dąbrowa Tarnowska i szefem placówki Radgoszcz „Danuta”, „Dzięcioł”. W lipcu 1944 r. uczestniczył w operacji „Most III”, której celem było przekazanie aliantom zachodnim fragmentów rakiet V-2 wystrzeliwanych z poligonu w Bliźnie.

                Po wojnie rozpoczął studia na Akademii Handlowej. Wkrótce został aresztowany przez UB. W więzieniu spędził trzy lata. W latach 90. Stworzył struktury Związku AK w woj. tarnowskim, pod które podlegał m.in. Oddział ŚZŻAK w Dębicy. Płk Zdzisław Baszak wielokrotnie brał udział lub organizował uroczystości patriotyczne w powiecie dębickim. W Dąbrowie Tarnowskiej, a później Tarnowie utworzył izbę pamięci AK, która dzisiaj stanowi filię Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

                 Obchody jubileuszu setnych urodzin Zdzisława Baszaka rozpoczęły się mszą świętą w kościele katedralnym w Tarnowie. Po nabożeństwie odbyło się okolicznościowe spotkanie w Zespole Szkół Niepublicznych im. 16. Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej. W uroczystościach wzięli udział duchowni, członkowie Światowego Związku Żołnierzy AK, oficerowie Wojska Polskiego, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych m.in. z Tarnowa, Brzeska, Dąbrowy Tarnowskiej, Gręboszowa, Pleśnej, Radłowa, Szczucina, i Starego Sącza. Wśród gości nie zabrakło władz Dębicy. Burmistrz Mariusz Szewczyk składając życzenia wręczył jubilatowi statuetkę gryfa dębickiego, okolicznościowy grawerton oraz bukiet kwiatów. Wcześniej zastępca burmistrza Maciej Małozięć przedstawił zebranym życiorys jubilata podkreślając jego zasługi w walce o niepodległość Polski oraz w dziele upamiętniania historii Polski Podziemnej i bohaterów czasu wojny.

Archiwum newsów