Urząd Miejski w Dębicy - Logo

Żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej złożą przysięgę na dębickim Rynku

Czwartek, 13 Lipiec 2017

Plakat_przysiega_wojskowa

Już w najbliższą niedzielę, 16 lipca na dębickim Rynku złoży przysięgę 136 żołnierzy Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej w Dębicy. Po 16 latach przerwy do Dębicy wraca wojsko, które w grodzie nad Wisłoką obecne było od blisko 160 lat.

Dębica od XIX wieku była miastem garnizonowym. Stacjonowały w niej najpierw wojska austriackie m.in. szwadron 5 pułku dragonów, 1 i 5 szwadron 2 pułku ułanów im. Schwarznberga oraz batalion piechoty liniowej 40 pułku, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku stacjonowali tutaj m.in. ułani z 9 Pułku Ułanów , a później żołnierze 5 Pułku Strzelców Konnych. Również po II wojnie światowej w Dębicy obecne było wojsko. Koszary zajęli wówczas żołnierze 13 samodzielnego batalionu saperów przeniesieni do Dębicy z Krakowa. Od  1989 r. w mieście działał 13 Ośrodek Szkolenia Specjalistów Wojsk Inżynieryjnych, natomiast w roku 1995 podjęto decyzję o powstaniu 3 Pułku Saperów im. Gen Jakuba Jasińskiego, który w Dębicy działał do roku 2001.
W niedzielę, 16 lipca, po 16 latach przerwy do Dębicy wraca wojsko, którego żołnierze o godz. 12.00 złożą przysięgę na dębickim Rynku.


Program uroczystości:
10:00 Msza Święta z okazji przysięgi wojskowej Żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej w Kościele pw. Ducha Świętego w Dębicy

11:15 Rynek - złożenie wiązanek i wieńców pod obeliskiem pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

12:00 Rynek - uroczysta przysięga wojskowa Żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej

Dla mieszkańców zaplanowano także liczne atrakcje w tym pokaz wojskowego sprzętu.

 

Archiwum newsów